Ziua de 13 iulie fara soare pentru alb-violeti. Esec sau ghinion la Poli Timisoara?

DSCN2343 (Medium)

Peste 10.000 de timișoreni au venit luni seara pe stadionul ”Dan Păltinișanu” pentru a o vedea pe Poli în violet, la revenirea în prima ligă. Din păcate, elevii lui Dan Alexa au cedat la limită, 0-1 contra echipei Pandurii Târgu Jiu, nemeritat, după un joc în mare măsură echilibrat, adjudecat după eliminarea, din minutul 52, a lui Cânu.

Poli a dominat prima parte, gorjenii ieșind rar din propria jumătate în primele 20 de minute. Cele mai mari șanse i-au aparținut lui Llorente (min. 37), care a trimis de la 30 de metri puțin pe lângă bară și lui Javi Hernandez (min. 40), care a șutat de la 20 de metri, însă Mingote a prins balonul.

Momentul decisiv a fost în minutul 52, când Cânu a fost eliminat cu roșu direct pentru un fault asupra lui Roman. Arbitrul Alexandru Tudor a lăsat jocul să continue, l-a oprit pentru a-l expulza pe fundașul nostru, iar apoi a dictat foarte ușor o lovitură liberă la 20 de metri de buturile lui Kirschstein. Mihai Răduţ a transformat lovitura liberă cu o execuție de efect, însă cu mult noroc, mingea lovind transversala înainte de a intra în plasă: 0-1 în minutul 56.

Roman nu a mai putut continua jocul şi a fost înlocuit cu Hora, după care a fost transportat la spital cu ambulanţa. În minutul 59, tehnicianul gazdelor, Dan Alexa a fost trimis în tribună din cauza protestelor vehemente.

Poli a presat chiar și cu un om în minus, dar incursiunile lui Bărbuț, Zicu sau Elek au fost fără efect. În minutele de prelungiri, alb-violeții au dominat ostilitățile, însă în ultimele secunde Elek a fost oprit inexplicabil în careul mare, pentru un presupus fault în atac.

Echipa Pandurii Târgu Jiu a obţinut astfel prima victorie a actualei ediţii de campionat, şi singura victorie a etapei, după ce în celelalte şase partide s-au înregistrat numai remize.

ACS Poli – Pandurii 0-1
Stadion Dan Păltinişan
ACS Poli: Kirschtein – Belu, Scutaru, Cânu, Dan Popescu – Melinte, Ov. Popescu (Poparadu ’76) – Llorente, Hernandez (Bărbuţ ’46), Curtean (Zicu ’57) – Elek. Antrenor: Dan Alexa
Pandurii Târgu Jiu: Mingote – Unguruşanu, Vasco Herculano, Şandru, Momcilovici – Piţian, Mrzljak – Ciucur (Khalouta ’86), Răduţ, Nicoară (Munteanu ’67) – Roman (Hora ’55). Antrenor: Edward Iordănescu
Cartonaşe galbene: Curtean ’38, Bărbuţ ’56 / Mrzljak ‘5, Momcilovici ’63, Ciucur ’79, Khalouta ’90+3
Cartonaş roşu: Cânu ’52
Meciul a fost arbitrat de o brigadă cu Alexandru Tudor la centru, ajutat la cele două linii de Aurel Oniţă şi Sebastian Stoianov. Arbitru de rezervă a fost Horaţiu Feşnic, iar Aron Huzu şi Dan Potocianu observatori.