Liga campionilor play-off: FCSB-Sporting 1-5, Infrangere la diferenta mare după pauză pentru ros-albastrii

IMG_7319

Dupa 0-0 la Lisabona, Sporting a deschis repede scorul pe Arena Naţională, în minutul 13, prin Doumbia, titularizat în locul lui Bas Dost. Atacantul ivorian i-a luat faţa lui Enache şi l-a învins pe Niţă. Şapte minute a durat avantajul oaspeţilor. Alibec l-a depăşit uşor pe fostul fundaş al Barcelonei, Jeremy Mathieu, iar dupa şutul său respins, mingea a ajuns la Junior Morais care a făcut 1-1 cu o execuţie simplă.

Cele doua echipe au intrat la pauza cu scorul de 1-1, iar Nicolae Dica l-a inlocuit, in startul reprizei secunde, pe Budescu cu Florin Tanase. Ros-albastrii au inceput curajos si au avut trei situatii periculoase in careul portughezilor, insa oaspetii au fost cei care au inscris din nou, in minutul 60, atunci cand Acuna a punctat dupa o faza care nu anunta nimic. Acela a fost momentul in care jocul s-a rupt, iar lusitanii au profitat de niste contraatacuri rapide si au inscris prin Gelson Martins (64), Bas Dost (75) si Battaglia (88), stabilind un scor de 1-5, rezultat rămas neschimbat până la final.

FC STEAUA – SPORTING CP 1-5 (1-1)
Au marcat: Junior Morais 20/ Doumbia 13, Acuna 60, Martins 64, Dost 75, Battaglia 88
FC Steaua Bucuresti: Nita – Enache, Larie, Momcilovic, J. Morais – O. Popescu, L. Filip – Teixeira, Budescu (Tanase 46), Golofca (Gnohere 62) – Alibec (Man 81)
Antrenor: Nicolae Dica
Sporting CP: Rui Patricio – Piccini, Mathieu, Coates, Coentrao – Battaglia, Adrien Silva (Petrovic 71) – Gelson Martins (Bruno Cesar 80), Bruno Fernandes, Acuna – Doumbia (Bas Dost 59)
Antrenor: Jorge Jesus
Cartonase galbene: Ovidiu Popescu (35), Filip (41)/ Bruno Fernandes (35).
Arbitru: Cuneyt Cakir; arbitri asistenti: Bahattin Duran, Tarik Ongun; arbitri aditionali: Huseyin Gocek, Baris simsek; arbitru de rezerva: Esat Sancaktar (toti din Turcia)
Observator UEFA pentru arbitri: Uno Tutk (Estonia)
Delegat UEFA: Peter Lundstroem (Finlanda)

Valentin Handro

yim Liga campionilor play off: FCSB Sporting 1 5, Infrangere la diferenta mare după pauză pentru ros albastrii gmail Liga campionilor play off: FCSB Sporting 1 5, Infrangere la diferenta mare după pauză pentru ros albastrii bookmark Liga campionilor play off: FCSB Sporting 1 5, Infrangere la diferenta mare după pauză pentru ros albastrii delicious Liga campionilor play off: FCSB Sporting 1 5, Infrangere la diferenta mare după pauză pentru ros albastrii digg Liga campionilor play off: FCSB Sporting 1 5, Infrangere la diferenta mare după pauză pentru ros albastrii myspace Liga campionilor play off: FCSB Sporting 1 5, Infrangere la diferenta mare după pauză pentru ros albastrii share save 120 16 Liga campionilor play off: FCSB Sporting 1 5, Infrangere la diferenta mare după pauză pentru ros albastrii