Înfrângere dureroasă

Înfrângere dureroasăAlb-violeţii au fost eliminaţi de Steaua Turabo din Cupa României, la un scor dezastruos pentru “lei”, 96-63. În urma înfrângerii de la Bucureşti, formaţia timişoreană îşi ratează obiectivul numărul unu al acestui sezon, şi anume menţinerea în propria vistierie a Cupei. Acum, singura şansă a baschetbaliştilor timişoreni de a salva un sezon ratat este accederea în play-off la finalul sezonului regulat.

Timişorenii au plecat încrezători în propriile şanse la Bucureşti. Diferenţa din meciul tur, 82-75 în favoarea militarilor, era cea mai mică înregistrată în cele patru partide din Cupă şi elevii lui Dragan Petricevic sperau într-o revenire. Nu a fost însă să fie aşa, iar “leii din Banat” au jucat tot mai prost în fiecare sfert. După primele zece minute, situaţia părea destul de echilibrată, la scorul de 21-18 în favoarea gazdelor. Totuşi, steliştii au mărit turaţia în sfertul al doilea, încheiat 26-16 şi nu au lăsat piciorul de pe pedala de acceleraţie nici în cel de-al treilea sfert, adjudecat cu 26-13 de roş-albaştri. În ultimul sfert, singura grijă a steliştilor a fost să atingă cota 100 la puncte, ceea ce nu le-a reuşit după un 23-15. Scorul final, 96-63 le-a asigurat însă oaspeţilor calificarea. MVP-ul partidei a fost Stănescu, cu 26 de puncte, urmat de Popescu, cu  22 de puncte trecute în contul echipei sale. De la BC Timişoara, cei mai buni marcatori au fost căpitanul Markovic, cu 14 puncte, urmat de Pesic şi Dzambic, cu 12, respectiv  10 puncte înscrise.

yim Înfrângere dureroasăgmail Înfrângere dureroasăbookmark Înfrângere dureroasădelicious Înfrângere dureroasădigg Înfrângere dureroasămyspace Înfrângere dureroasăshare save 120 16 Înfrângere dureroasă