Înfrângere la scor pentru Bega Danzio

Înfrângere la scor pentru Bega DanzioTimişorencele au capotat în faţa liderului clasamentului cu 46-77 după un meci dominat cap-coadă de sătmărence. Acum, bănăţencele aşteaptă meciul pe care îl vor disputa săptămâna viitoare la Alexandria pentru a spera la accederea în careul de aşi.

Bega Danzio nu au prins astăzi o zi bună. Echipa a reuşit să marcheze o singură triţă din 13 încercări prin reuşita Andrei Haas şi nu au reuşit să blocheze nicio aruncare a adversarelor. Fetele de la Satu Mare au început tare meciul. După primele trei minute de joc, jucătoarele alb-roşii aveau deja 7 puncte, iar Bega Danzio nu marcase deloc. Până la urmă, primul sfert s-a terminat 22-13 pentru elevele lui Dan Fleşeriu. Meciul a continuat în aceeaşi notă, la scorurile de 20-13 şi 25-12 pentru liderele Seriei A1. Ultimul sfert a fost mai sărac în coşuri şi nu a putut schimba cu nimic soarta partidei, terminându-se 10-8 pentru Satu Mare. Cele mai bune marcatoare din echipa alb-violetă au fost Ancuţa Stoenescu (16), Laura Budean (10) şi Andra Haas (9). De la Satu Mare cele mai multe puncte au fost înscrise de Abisola Olajuwon (17), Lori Bjork (13) şi Claudia Pop (10). Pe parcursul meciului, Anamaria Mesaroş a fost trimisă la vestiare de antrenorul Dan Ionescu

Nu a fost cel mai slab joc pentru că am mai avut jocuri slabe. Am jucat şi cu un adversar foarte bun, care este neînvins la ora actuală, s-a şi văzut în joc acest lucru. Mergem mai departe şi vedem ce vom face în ultimele două etape. Jucătoarele au părut resemnate de la începutul meciului, de când s-au văzut conduse. Utopia şi SF-l la noi nu există, ştiam că vom juca contra unei echipe foarte bune căruia nu-i putem pune probleme anul acesta. Era un joc cu rezultat ştiut dinainte, se punea probleme diferenţei. La Mesaroş a fost o ieşire în decor, dar ea este o jucătoare destul de matură şi îşi va reveni. Dacă cei de la Alexandria vor câştiga astăzi cu Craiova noi trebuie să pierdem la Alexandria sub 16 puncte şi să învingem acasă“, a spus antrenorul Dan Ionescu.

E o surpriză şi pentru noi că am ajuns aici, mai ales datorită transferurile. Timişoara este o surpriză. Cred că au capacitatea de a merge chiar pe locul 4, este foarte bine doar pentru al doilea an în divizia A. Spre deosebire de Satu Mare, care nu prea a aplicat politica paşilor mărunţi, ei fac mai bine aceşti paşi şi îşi consolidează bugetul pentru anul viitor“, a declarat Dan Fleşeriu, tehnicianul de la Satu Mare.

yim Înfrângere la scor pentru Bega Danziogmail Înfrângere la scor pentru Bega Danziobookmark Înfrângere la scor pentru Bega Danziodelicious Înfrângere la scor pentru Bega Danziodigg Înfrângere la scor pentru Bega Danziomyspace Înfrângere la scor pentru Bega Danzioshare save 120 16 Înfrângere la scor pentru Bega Danzio