Înfrângere grea pentru BC Timişoara

BCTimisoara 300x200 Înfrângere grea pentru BC Timişoara“Leii din Banat” au luat bătaie la Cluj, la scorul de 97-52. Deşi meciul se anunţa unul dificil pentru bănăţeni, diferenţa de 45 de puncte este imensă şi de neacceptat pentru o echipă care încă mai speră să prindă play-off-ul, chiar şi în extremis. Dacă până acum, problema jucătorilor alb-violeţi era sfertul al treilea, când cădeau şi fizic, în meciul din sala Horia Demian sfertul al doilea a fost cel dezastruos pentru BC Timişoara.

Cei de la Mobitelco Cluj au dominat tot meciul fără drept de apel. Gazdele s-au impus în primul sfert cu 20-14 şi timişorenii puteau recupera diferenţa. Dezastrul a venit însă în următoarele zece minute. Sfertul al doilea s-a terminat 27-6 pentru ardeleni, iar “leii” au intrat la pauză cu un dezavantaj de 29 de puncte. În aceste condiţii, echipa nu a reuşit să îşi revină, nici măcar să micşoreze din diferenţa de pe tabelă. Clujenii s-au impus cu 26-16 şi 24-16 în sferturile reprizei secunde şi au demonstrat de ce ocupă locul al doilea în campionat. Alb-violeţii au avut un procentaj slab la aruncări, de 32% la cele de două puncte şi 30% la cele de trei puncte. De asemenea, elevii lui Dragan Petricevic au reuşit doar 29 de recuperări, faţă de cele 43 ale clujenilor, şi 10 asisturi, faţă de 28 ale adversarului. Cei mai buni marcatori ai echipei din Cluj au fost Dykes (24 pct.), Krstanovic (22 pct.) şi Cuic (17 pct.). De la BC Timişoara cei mai buni marcatori au fost Habus şi Dzambic, cu 14, respectiv 10 puncte.

yim Înfrângere grea pentru BC Timişoaragmail Înfrângere grea pentru BC Timişoarabookmark Înfrângere grea pentru BC Timişoaradelicious Înfrângere grea pentru BC Timişoaradigg Înfrângere grea pentru BC Timişoaramyspace Înfrângere grea pentru BC Timişoarashare save 120 16 Înfrângere grea pentru BC Timişoara