BC Timişoara a încheiat sezonul

mascota

“Leii” din Banat s-au impus la o mică diferenţă în Harghita, la scorul de 97-93. Scorul a fost însă suficient pentru ca bănăţenii să scape de emoţiile play-out-ului, pentru că au deja trei victorii contra ciucanilor, care vor continua să  lupte pentru evitarea retrogradării. Astfel, timişorenii termină pe locul 11, cel ocupat la finalul sezonului regulat, după un an de evoluţii nu tocmai strălucite.

Temerile lui Djordje Jovicic s-au dovedit a fi întemeiate în acest meci. Jucătorii s-au relaxat după primele două victorii obţinute pe Bega, iar Perla Harghitei a fost aproape de obţine o victorie, în urma căreia ar fi fost nevoie să se mai joace şi al patrulea meci, mâine. Timişorenii au reuşit să bată până la urmă, după un meci foarte disputat. Gazdele au câştigat primul sfert la scorul de 26-19. “Leii” şi-au revenit în următoarele zece minute şi au câştigat al doilea sfert cu 29-16. Ciucanii nu au vrut să îşi vândă scump pielea şi au reuşit să îşi adjudece al treilea sfert cu 24-17. Bănăţenii au câştigat însă ultimul sfert cu 32-27 şi au plecat de la Miercurea Ciuc după un singur meci. Cel mai bun marcator al meciului a fost Milos Pesici, care a marcat nu mai puţin de 35 de puncte. De la BC Timişoara, l-au urmat Rade Dzambic, cu 21 de puncte, şi Nenad Marovic, cu 20 de puncte. Cei mai buni marcatori ai Harghitei au fost Hannah şi Ramon, cu 25, respectiv 24 de puncte.

yim BC Timişoara a încheiat sezonulgmail BC Timişoara a încheiat sezonulbookmark BC Timişoara a încheiat sezonuldelicious BC Timişoara a încheiat sezonuldigg BC Timişoara a încheiat sezonulmyspace BC Timişoara a încheiat sezonulshare save 120 16 BC Timişoara a încheiat sezonul