Poli a învins Oţelul cu 2-0

Poli a învins Oţelul cu 2 0Poli este acum la doar un punct de lider. Totuşi, pe lângă victorie este de remarcat că avertizarea preşedintelui Daniel Stanciu s-a adeverit, deoarece arbitrajul lui Haţegan a provocat nemulţumiri în tabără alb-violetă.

Haţegan a acordat foarte multe cartonaşe duminică. Primul avertizat cu cartonaş galben a fost Alea, care a primit avertismentul în minutul 9. Pantilimon a respins formidabil un şut al lui Neagu câteva minute mai târziu. Alb-violeţii au ieşit pe contraatac şi în minutul 23 Iulian Tameş a reuşit să atace, dar şutul său a trecut pe lângă poarta adversă.

Au urmat apoi două intervenţii foarte bune ale portarilor, mai întâi Pantilimon, iar apoi Grahovac în minutul 39. Ultima ocazie a primei reprize a fost lovitura liberă executată de Zicu, însă nici de data aceasta mingea nu a vrut să intre în poartă. După pauză, Goga a ratat o ocazie monumentală, care a reluat din şase metri un corner bătut de Tameş. A venit apoi rândul lui Viglianti să rateze. În minutul 70, Zicu a primit cartonaş galben după ce a fost faultat în careul gălăţenilor, decizia ce a înfuriat foarte mult spiritele. Bănăţenii au replicat însă cinci minute mai târziu prin golul înscris de Marian Cisovski, care a şutat din cinci metri. După câteva minute, Nikolic a majorat diferenţa după o acţiune personală. În minutul 89 tribuna a luat din nou foc după ce Haţegan l-a eliminat pe Chiacu. Meciul s-a terminat 2-0 şi Poli suflă acum în ceafa liderului Ligii întâi.

La finalul partidei, Dorinel Munteanu a fost nemulţumit şi puţin ironic la finalul partidei. “Sunt dezamăgit de rezultat, a fost un joc echilibrat. Acesta este fotbalul, dacă marcam primii, poate alta era situaţia, n-a fost să fie. Urmează trei jocuri importante pentru noi. Îl felicit pe Cosmin, s-a apropiat la un punct de lider. A fost penalti la Antal şi cartonaş galben sau roşu la Alexa, dar arbitrul nu a văzut. Noi nu avem forţă să ne batem la titlu, are Timişoara, Steaua, Rapid. Eu nu văd o mare diferenţă între Timişoara şi noi“, a declarat tehnicianul gălăţenilor.

Antrenorul Cosmin Contra a răbufnit împotriva arbitrajului. “Guriţă” a spus că nu este posibil ca echipa sa să fi primit până acum doar un penalty. “A fost o victorie împotriva unei echipe care a jucat bine. La pauză, am avut o ocazie prin Nikolic, şi ei au avut o ocazie prin Viglianti. Noi am avut un penalty nu clar, ci foarte clar. Trebuie să o spun, pentru că nu mai pot să tac din gură. Suntem singura echipa neînvinsă din campionat şi avem un penalti în 16 etape, iar Brăneştilu are opt penaltyuri. Nu se mai poate aşa ceva. La Zicu a dat cartonaş galben pentru simulare, iar la Antal care s-a aruncat în careu nu îi dă. Merităm un alt tratament din cauza arbitrilor. Nouă nu vor să ne dea penaltyuir care sunt clare ca lumina zilei.Înafară de aceste nemulţumiri, felicit jucătorii mei pentru efort, suntem pe un drum bun, ne aşteaptă săptămâna viitoare un meci la fel de greu. Sper să încheiem turul campionatului neînvinşi“, a declarat Contra

yim Poli a învins Oţelul cu 2 0gmail Poli a învins Oţelul cu 2 0bookmark Poli a învins Oţelul cu 2 0delicious Poli a învins Oţelul cu 2 0digg Poli a învins Oţelul cu 2 0myspace Poli a învins Oţelul cu 2 0share save 120 16 Poli a învins Oţelul cu 2 0