0-0 liniştit în Ştefan cel Mare

0 0 liniştit în Ştefan cel MareDeşi s-au anunţat picioare rupte, cartonaşe roşii şi echipe-surpriză, meciul Dinamo-Poli a fost mai liniştit decât se anunţa. Poli nu a reuşit să menţină diferenţa de un singur punct faţă de Oţelul după remiza albă de la Bucureşti.

Torje şi-a arătat colţii contra fostei sale echipe în minutul 14 când a şutat periculos pe lângă poarta apărată de Costel Pantilimon. Portarul timişorean a avut două intervenţii foarte bune la reluarea lui Dănciulescu şi la şutul lui Munteanu. În minutul 40, Helder a avut o ocazie foarte bună când a recuperat o minge în careul dinamovist, dar portarul Dolha a reuşit să prindă balonul. Controversele legate de arbitraj nu au lipsit. Nikolic a fost oprit greşit, deoarece muntenegreanul nu se afla în offsaid.

După reluarea jocului, Dorin Goga a avut două ratări monumentale, una după alta. Mai întâi, jucătorul alb-violet a scăpat singur în colţul careului mare, dar lobul său a fost respins de acelaşi Dolha, iar apoi Goga a şutat pe lângă poartă. Jucătorul nostru a mai avut o ocazie importantă în minutul 63, când şutul său a depăşit transversala. Replica dinamoviştilor a venit prin reluarea cu capul a lui Moţi, care a trecut însă peste poartă. Ultima ocazie notabilă i-a aparţinut căpitanului Dan Alexa, care a şutat puternic de la 20 de metri. Scorul final a rămas 0-0 şi Poli este la 3 puncte de Oţelul Galaţi

Echipe de strat:

Dinamo: Dolha, Diabate, Rubio, Moţi, Kone, Munteanu, Alexe, Dănciulescu, Ganea, Grigore, Torje. Rezerve: Naumovski, Niculae, Păun, Bordeanu, Adrian Cristea, Scarlatache, Mărgăritescu. Au mai intrat: Niculae, Adrian Cristea, Păun

Poli: Pantilimon, Luchin, Alexa, Sepsi, Tameş, Nikolic, Helder, Goga, Burcă, Zicu, Cisovsky. Rezerve: Taborda, Pătraş, Axente, Zaluschi, Mera, Poparadu, Bourceanu. Au mai intrat: Axente, Bourceanu, Pătraş

La finalul meciului, antrenorul Cosmin Contra a vorbit despre şansa  pierdută de elevii săi şi a explicat ce s-a întâmplat cu jucătorii de care patronul spusese că nu vor juca.”Era o şansă mare să ne distanţăm la 6 puncte de Rapid şi 4 de Vaslui. Prima repriză parcă ne-a fost teamă că putem câştiga, a fost o repriză mai echilibrată. A doua repriză a fost clar dominată de noi. Per ansamblu a fost un rezultat echitabil, poate noi am avut ocazii mai multe. La început domnul Iancu a decis să nu joace o parte din jucători, dar după ce am discutat a acceptat că într-un derby trebuie să joace cea mai bună echipă. Din punctul meu de vedere, arbitrajul nu a influenţat meciul“, a declarat Contra.

yim 0 0 liniştit în Ştefan cel Maregmail 0 0 liniştit în Ştefan cel Marebookmark 0 0 liniştit în Ştefan cel Maredelicious 0 0 liniştit în Ştefan cel Maredigg 0 0 liniştit în Ştefan cel Maremyspace 0 0 liniştit în Ştefan cel Mareshare save 120 16 0 0 liniştit în Ştefan cel Mare