FC Porto a învins SC Braga cu 3-0 în semifinala Cupei Portugheze

Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

FC Porto a câștigat in fața echipei Sporting de Braga în semifinala Cupei Portugaliei, după ce a reusit să obțina 3-0  pe stadionul Dragao. Alex Telles, Soares și Brahimi au marcat golurile pentru gazde. Victoria oferă perspective bune pentru partida retur, programată pentru începutul lunii aprilie la Braga.

Într-o întâlnire emoțională, cele două echipe au urmărit întotdeauna controlul jocului în prima jumătate a partidei. Înainte de pauză, în minutul 37 , FC Porto deschide scorul prin Alex Telles, care a transformat lovitura de penalty.

La reluarea jocului, formațiile au continuat să lupte pe teren, însă după doar 18 minute FC Porto mărește scorul prin Soares, care surprinde portarul printr-o execuție sublimă.
În ultimul moment al meciului, în contradicție cu eforturile adversarilor de a reduce diferența pe tabela, Brahimi înscris pentru 3-0 printr-o lovitură decesivă.