ISSN 2821 – 4676
ISSN – L 2821 – 4676

ISSN 2821 – 4676 / ISSN – L 2821 – 4676

Rapid – Ripensia Timișoara 2-2, Giuleștenii au condus cu 2-0, dar au fost egalați pe final. GALERIE FOTO

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Rapid a remizat pe teren propriu cu Ripensia Timișoara, scor 2-2, după un final dramatic.

Giuleștenii au condus cu 2-0 în primul joc oficial din 2021, însă Ripensia a egalat după ce a înscris în minutele 75 și 90+3. Rapid a deschis scorul în minutul 45+2, când Amir Jorza a marcat s cu un șut superb din afara careului.

Rapid s-a distanțat pe tabelă în minutul 63, când Hlistei a transformat un penalty obținut de Octavian Ursu. Piftor a relansat partida în minutul 75, când a expediat „o rachetă” în plasa laterală.

Ripensia a presat până în ultima secundă, iar oaspeții au fost răsplătiți. Macrițchii a egalat în ultima secundă, cu o lovitură de cap din șase metri, spre disperarea rapidiștilor.

Lovitura de începere a aparținut Ripensiei

Etapa a 16-a din Liga 2.

Echipe de start:

Rapid București: Drăghia – Voicu, Ignat, Dandea, Florică – Pănoiu, Jorza – Ursu, Ioniță, Hlistei – Bălan. Rezerve: H. Moldovan – Zunic, Finică, Lazăr, Barbu, Sefer, Drăghiceanu, Bradu, Ilie.

Ripensia UVT: Dobre – A. Macrițchii, Țieranu, Lalic, Gladun – Stoi, Călin – Popovici, Neagu, Piftor – Sokovic. Rezerve: Miklos – Sturzu, Rogac, Fridrich, Coulibaly, Maric, Ene, Tudorache, Golda.

Arbitri: Eduard Ioniță (Galați) – Stelian Slabu (Brașov), Romică Bîrdeș (Pitești). Rezervă: Claudiu Marcu (Constanța).